Weekend podstawowy w Hyning (Wielka Brytania)

Od 10 do 12 maja 2019 w pięknie położonym klasztorze sióstr Benedyktynek w Hyning animatorzy z naszego ośrodka włączyli się w prowadzenie weekendu podstawowego dla polskich małżeństw mieszkających w Anglii.

Na rekolekcje przyjechało 7 par. Większość z nich należała do różnych wspólnot i została „skierowana” przez księży pracujących na polskich parafiach. Jedno małżeństwo przyznało, że przyjechali tylko dla tego, że mieli w pamięci doświadczenie Rekolekcji dla Narzeczonych w Polsce i motywowała ich myśl, że znowu będziemy ze sobą dużo rozmawiać o tak wielu sprawach. Jedno z małżeństw należące do Domowego Kościoła mówiło o tym, że ze wszystkich zobowiązań, które podjęli wstępując do tej wspólnoty – najtrudniejszy i często pomijany był dla nich dialog małżeński. Teraz wiedzą, jak się do niego zabrać. Były też małżeństwa mówiące o kryzysie we wspólnych relacjach, o nałogach i drodze wychodzenia z nich. Na ostatnim spotkaniu uczestnicy dzielili się uczuciami radości, nadziei, ulgi, poczucia bezpieczeństwa, lecz także zmęczenia, niepewności i świadomości potrzeby zmian przede wszystkim w sobie. Dla niektórych dialog był sporym wyzwaniem: Przeżyłem wzloty i upadki. Pokłóciłem się z żoną i rzuciliśmy obrączkami. Potem pogodziliśmy się i ze spotkania na spotkanie było coraz lepiej… Ale były również słowa innego małżonka: Poczułem się jak w pierwszych miesiącach naszego związku, gdy prowadziliśmy zeszyt „Nasze kwiatki” z listami miłosnymi. Widzę jak nasza miłość dojrzała przez te 13 lat…

Przez całe trzy dni towarzyszyły nam odgłosy pasących się za oknem klasztoru owiec. Weekend zakończył się w niedzielę Dobrego Pasterza:). Czuliśmy się dobrze zaopiekowani:)

– wyjeżdżam z nadzieją, że jest szansa na ponowne otwarcie się na siebie, na ponowne stanie się przyjaciółmi

– wierzę w lepsze jutro

– warto pracować nawet nad najdrobniejszymi sprawami

– wyjeżdżam z zapałem i chęcią do dalszej wspólnej pracy oraz chęcią zmiany tego, czego w sobie nie lubię

My, animatorzy wyjechaliśmy z uczuciami wzajemnej wdzięczności, radości z poznania się i z chęcią dalszej współpracy.